← Back to context

Comment by scblock

5 days ago

Commuting from the Springs to Denver every day, so 22-23 days a month, 60-70 miles one way...

Is that worth $500?

Quick math:

$4/gallon, 35 mpg, 120 miles a day, so $14/day in gas, plus extra maintenance, and the 3 hours a day of your life you'll never get back.

Couldn't claim with a straight face myself that the math works.

If he was a "ski bum" I'm guessing he wasn't commuting to Denver, but to get to the mountains up there he'd have to drive the extra distance sometimes.

For me, I just saw it as disposable income. I was making good money at the time and it never really occurred to me it might not be a great deal. I just figured I had $500 more to do what I wanted.

And caveat, I wasn't going every day, A lot of the back and forth was variable depending on weather and conditions. The sad part is you can't either these days thanks to Vail. Also, gas was a LOT cheaper back then - it was hovering around $1.75 if I remember correctly so the math works a little better, but not really ideal.